ଦୀର୍ଘ ୪୯୯ ବର୍ଷ ପରେ ପଡ଼ିଛି ଧନତରାସର ଏମିତି ସଂଯୋଗ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ସମୟରେ ମାଆ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା କଲେ ମିଳିବ…

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦୀପାବଳିର ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ପଡ଼ୁଥିବା ଧନତରାସ ପର୍ବ ଦୀପାବଳିର ଠିକ୍ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ପାଳନ କରାଯିବ। ତ୍ରୟୋଦଶୀର ଉଦୟା ତିଥି ଏବଂ ପ୍ରଦୋଷ କାଳ କାରଣରୁ ୪୯୯ ବର୍ଷ ପରେ ଏହିପରି ଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୧୫୨୧ ମସିହାରେ ଏହିପରି ଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଏଥର ୧୩ ନଭେମ୍ବରରେ ଧନତରାସ ସହ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ନରକ ଚତୁର୍ଦଶୀ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପୂଜା କରାଯିବ। ୧୪ତାରିଖ ଦିନ ସ୍ୱାତୀ ନକ୍ଷତ୍ରରେ ଦୀପାବଳିଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯିବ ।

ଚିନ୍ତକ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ବୈଦିକ ବିଜ୍ଞାନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସଭାପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ତ୍ରୟୋଦଶୀ ନଭେମ୍ବର ୧୨ର ରାତି ୯:୩୦ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ନଭେମ୍ବର ୧୩ ରେ ଅପରାହ୍ନ ୫:୫୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ତ୍ରୟୋଦଶୀ ଉଦୟା ତିଥି ଏବଂ ପ୍ରଦୋଶ କାଲରେ ପଡୁଛି । ଏହି କାରଣରୁ ଦୀପାବଳିର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଧନତରାସ ପାଳନ କରାଯିବ। ସେହି ଦିନ ଅପରାହ୍ନ ୫:୫୯ ରୁ ଚତୁର୍ଦଶୀ ଆରମ୍ଭ ହେବ, ଯାହାକି ୧୪ତାରିଖ ଅପରାହ୍ନ ୨.୧୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯେଉଁମାନେ ମାସିକ ଶିବରାତ୍ରୀ ଉପବାସ ପାଳନ କରନ୍ତି, ସେମାନେ ୧୩ ନଭେମ୍ବରରେ ଉପବାସ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ଅମାବାସ୍ୟା ଦିନ ସ୍ୱାତୀ ନକ୍ଷତ୍ରରେ ମାଆ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୃଥିବୀକୁ ଆସନ୍ତି। ନଭେମ୍ବର ୧୪ ରେ, ଅମାବାସ୍ୟା ରାତି ୨:୧୮ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ । ସ୍ୱାତୀ ନକ୍ଷତ୍ର ରାତି ୮:୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜାର ଶୁଭ ସମୟ ଅପରାହ୍ନ ୫:୨୨ ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭:୧୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ରହିବ । ବାଣିଜ୍ୟିକ ସ୍ଥାନରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ରାତି ୩ ଟାରୁ ରାତି ୮:୦୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂଜା କରାଯାଇପାରେ । ଧନତରାସରେ ନୂତନ ଜିନିଷ କିଣିବା ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ସପିଂର ଶୁଭ ସମୟ ସକାଳ ୬.୦୧ ରୁ ରାତି ୮.୩୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବ ।

Opn Commnet Area

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *