ଦୁଇଗୁଣା ହେବ ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ, କସରତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ କମିଟି

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ କୃଷକଙ୍କ ଆୟ ଦୁଇଗୁଣା ପାଇଁ ଗଠିତ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ କମିଟି କସରତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଏହି କମିଟି ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ରିପୋର୍ଟ ଦେବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ମୁଖ୍ୟତଃ ଚାଷୀଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ, ଚାଷୀ ପାଖରେ ମାର୍କେଟ ପହଞ୍ଚାଇବା ସାଙ୍ଗକୁ ଲାଭକାରୀ ଫସଲ ଚାଷ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛି କମିଟି। ନୂଆ ନୂଆ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଜରିଆରେ ପାରମ୍ପରିକ ଚାଷ ସହିତ ଚାଷୀଟିଏ କିପରି ବହୁବିଧ ଚାଷ କରିପାରିବ, ସେନେଇ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ସୁବାସିତ ଚାଉଳ ଉତ୍ପାଦନକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି।

ରାଜ୍ୟ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଜରିଆରେ ପ୍ରତି ଜିଲ୍ଲାର କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ସ୍କିଲ ଟ୍ରେନିଂ ଦେବାକୁ ଯୋଜନା ହୋଇଛି । ଚାଷ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୂଆ ଗବେଷଣାକୁ ଚାଷୀମାନେ କିପରି ଜମି ଚାଷରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବେ, ତାହାର ଖସଡ଼ା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି । ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯିବ। ସବୁ ଜିଲ୍ଲାର କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ତାଲିମ ଦିଆଯିବ। ଦୀର୍ଘ ମିଆଦି ବଦଳରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ଅବଧି ଟ୍ରେନିଙ୍ଗ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଦିଆଯାଉଛି। ଚାଷ କାମରେ ନୂଆ ନୂଆ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବ୍ୟବହାର ସାଙ୍ଗକୁ ସରକାରୀ ସପୋର୍ଟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେବ। ମୁଖ୍ୟତଃ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଇ-ମାର୍କେଟ, ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଏବଂ ଅଧିକ ଲାଭକାରୀ ଫସଲ ଉପରେ ଫୋକସ କରାଯାଉଛି।